Viete, ako prach ovplyvňuje vaše zdravie?

 

 

Výskumníci z USA zistili, že prach v domácnostiach ukrýva koktail toxických chemikálií, ktoré sú spojené so zvýšeným rizikom radu zdravotných rizík, od rakoviny až po problémy s plodnosťou.

Rovnako sa v prachu v interiéroch našlo množstvo škodlivých chemikálií vrátane ftalátov, ktoré súvisia s vývojovými problémami u detí. Domnievame sa, že naše domy sú bezpečným útočiskom, ale bohužiaľ sú znečistené toxickými chemikáliami zo všetkých našich výrobkov.  Chemikálie sú totiž vylučované z množstva bežných výrobkov, od podlahových krytín až po elektrické spotrebiče, ako aj z čistiacich prostriedkov. Obzvlášť deti sú zraniteľné voči účinkom kontaminovaného prachu na zdravie, pretože sa často hrajú alebo sa plazia na podlahe a často sa dotýkajú úst. Sú teda oveľa viac vystavené chemikáliám v prachu a sú viac zraniteľné voči toxickým účinkom, pretože ich mozgy a telá sa stále vyvíjajú.

V časopise Environmental Science and Technology bola uverejnená štúdia, ako vedci analyzovali chemický rozbor prachu z interiérov z rôznych prostredí, od domácností až po školy.  To, čo sa ukázalo, bolo pomerne znepokojivým obrazom mnohých rôznych toxických chemikálií z našich výrobkov, ktoré sú prítomné v prachu v domácnosti a kontaminujú dom. Odhalených bolo až neuveriteľných 45 toxických chemikálií v prachu z interiérov, z ktorých 10 bolo prítomných v 90 % vzoriek prachu – tieto zahŕňali látky zabraňujúce horeniu, vône a fenoly.

Medzi nimi sú aj niektoré látky spomaľujúce horenie, o ktorom je známe, že sú rakovinotvorné a môžu ovplyvniť reprodukčný a nervový systém. Ďalšie toxické látky, ktoré sa nachádzali takmer vo všetkých vzorkách prachu, zahŕňajú chemikálie známe ako ftaláty, ktoré sa často nachádzajú vo vinylových podlahách, obaloch potravín, výrobkoch pre osobnú starostlivosť a súvisia s vývojovými problémami u detí, narušením hormónov a reprodukčného systému.

Aké kroky môžeme podniknúť na zníženie vystavenia sa kontaminovanému prachu?

Rôzne čistiace prostriedky tiež obsahujú škodlivé chemikálie, ktoré pri upratovaní vdychujeme. Pre tých, ktorým záleží na zdraví je jasnou voľbou dnes veľmi moderné čistenie parou.

Parný čistič Tuttoluxo 6S používa unikátny systém vodnej hmly a dokáže zachytiť aj tie najmenšie prachové častice. Tým, že para preniká hlboko do čistených materiálov, dokáže odstrániť aj tie najodolnejšie nečistoty. Veľkým plus je aj to, že dosiahnete aj na miesta a do medzier kde sa bežný vysávač nedostane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *