Viete, ako nás ovplyvňujú jednotlivé farby?

 

Pocitovo všetci vnímame, ako na nás farby pôsobia. Niekedy máme chuť na seba obliecť žltý sveter, aby sa nám zlepšila naša nálada. Alebo túžime po červenej, pretože si potrebujeme dodať energiu. A niekedy máme naopak chuť byť len tak v pokoji a vtedy sa halíme skôr do tlmiacich farieb. Vplyvom farieb na zdravie človeka sa zaoberá terapia farbami, ktorá využíva rozdielne pôsobenie farieb pri liečení mnohých zdravotných ťažkostí. Pozrime sa zblízka, ako na nás jednotlivé farby pôsobia.

Význam farieb je v našom živote oveľa väčší ako si uvedomujeme. Každá farba má inú vlnovú dĺžku a odlišným spôsobom tak ovplyvňuje organizmus. Dôležitosť svetla a farieb na zdravie si uvedomovali už staroveké civilizácie. Liečivé vlastnostiach svetla a farieb sú už po stáročia základom terapie farbami, ktorá ich aplikuje v rôznych liečebných procesoch. Liečivé schopnosti farieb využíva aj prístroj Bioptron, ktorý umožňuje vyber zo siedmich farebných filtrov podľa toho, na akú oblasť chceme pôsobiť. Ich aplikáciou môžeme získať späť zdravie a harmóniu.

Na odlišnom pôsobení farieb je založená terapia farbami

 

A ako na nás pôsobia jednotlivé farby?

V zime nám najviac chýba žltá farba, farba slnka. Je to najsvetlejšia farba, ktorá dokáže povzbudiť organizmus a dodať mu energiu práve ako slnko. Je symbolom múdrosti, harmónie a inteligencie. Je to teplá farba, ktorá vám pomôže rozptýliť chmáry, zlepšiť náladu, dodať energiu, posilniť nervovú sústavu a uvoľniť stuhnutosť. Harmonizuje aj vnútorné orgány, žlčník a slinivku.

Oranžová farba vás zahreje a povzbudí. Stimuluje jemnejšie než červená, uvoľňuje kŕče kostrového a hladkého svalstva. Je to farba radosti, spokojnosti a kreativity.

Červená farba má najdlhšiu vlnovú dĺžku vo viditeľnom spektre. Je symbolom pohybu, aktivity, temperamentu, vzrušenia ale aj hnevu a zlosti. Táto farba uvoľňuje kŕče, dodáva energiu, zrýchľuje látkovú výmenu, podporuje činnosť tráviaceho traktu a pomáha pri zápche. Stimuluje, aktivuje, prináša vitalitu, posilňuje zmysly, uvoľňuje v hĺbke uloženú energiu. Podporuje chuť do jedla, zrýchľuje dych aj tep. Používa sa na pozitívnu stimuláciu tela.

Modrá je symbolom pokoja, harmónie a koncentrácie. Upokojuje, ochladzuje, koncentruje, stimuluje hojivé procesy v prípade zápalových stavov, znižuje horúčku, používa sa v prípade popálenín. Je vhodná pri alergiách, tíši bolesť a celkovo upokojuje.

Zelená je farbou prírody, pohľad na ňu upokojuje, stišuje myseľ, upevňuje imunitný systém, pôsobí proti stresu, zlepšuje spánok, udržuje v rovnováhe psychickú a telesnú energiu. Aplikácia zeleného svetla pôsobí na sympatický nervový systém, čím znižuje napätie v cievach a znižuje krvný tlak, posilňuje nervovú sústavu a dodáva novú energiu.

Indigo sa radí spolu so zelenou, modrou a fialovou farbou medzi studené farby. Indigo farba podporuje rast tkaniva, má uvoľňujúci účinok pri akútnych stavoch dutín, blahodarne napomáha pri eliminácii ekzémov. Má celkovo upokojujúci a utišujúci účinok, ktorý navodzuje hlboko uvoľnený spánok.

Fialová je farbou tajomna a duchovna, pôsobí priaznivo na harmóniu ega a ducha, upokojuje a uvoľňuje nervové podráždenie, mierni bolesti, smútok a strachy. Posilňuje stav relaxácie a meditácie.

Rôzne farby sa vzťahujú na jednotlivé čakry (centrá energie)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *