Terapia svetlom uľahčuje hojenie

 

Kedy ste sa vy osobne prvýkrát zoznámili s terapiou svetlom? Odkedy ju využívate na liečenie svojich pacientiek a s akými výsledkami?

Prvé informácie o účinkoch a medicínskom využití terapie svetlom sa ku mne dostali už pred viac ako desiatimi rokmi, teda asi niekedy v polovici roka 2001. V podstate ihneď som začal Bioptron využívať ako vo svojej ambulantnej praxi, tak súčasne v neratovickej nemocnici, kde som pôsobil ako sekundárny lekár na gynekologicko-pôrodníckom oddelení až do roku 2009. Vyskúšať liečivé účinky fototerapie ma presvedčili nielen pozitívne referencie, ale tiež to, že z fyzikálneho hľadiska je polarizované svetlo – s trochou nadsadenia povedané – „príbuzné“ laserom, ktoré sú v medicíne využívané s veľkým úspechom už mnoho rokov. V neposlednom rade zohrala dôležitú úlohu aj moja osobná otvorenosť a ochota pre využívanie nových liečebných metód.

Bioptron, resp. terapiu svetlom, s veľmi dobrými výsledkami používam jednak ako prevenciu proti striám v prípade tehotných žien, jednak pri liečbe pooperačných jaziev, napr. po nástrihu hrádze, cisárskom reze a i., a tiež v prípade dojčiacich mamičiek.

Nachádza podľa vás terapia svetlom v zdravotníctve, resp. gynekológii náležité využitie?

Nie, bohužiaľ ešte stále nenachádza. Ak by sme sa bavili konkrétnejšie o využití terapie svetlom v mojom odbore, teda v gynekológii a pôrodníctve, tak jednoznačne vedie pôrodníctvo. Tehotné ženy sú totiž ochotné do svojho zdravia v období tehotenstva investovať nielen výrazne viac peňazí, ale aj času, a preto okrem štandardnej liečby využívajú veľmi často a rady aj doplnkové metódy. Rovnako tak venujú zvýšenú pozornosť svojmu zdraviu pacientky po prekonanom operačnom zákroku.

Bioptron používam ako prevenciu proti striám, pri liečbe pooperačných jaziev a tiež v prípade dojčiacich mamičiek

Ktorý z účinkov terapie svetlom – analgetický, protizápalový, stimulačný – si ako gynekológ ceníte najviac?

Tieto jednotlivé účinky sa v praxi od seba nedajú oddeliť, pretože sa navzájom dopĺňajú a pôsobia synergicky. Veľmi zjednodušene ale môžeme uviesť, že pri použití terapie svetlom ako prevencie proti striám sa uplatňuje predovšetkým stimulačný efekt, ktorý je preferovaný. Ak je fototerapia indikovaná v pooperačnej starostlivosti, tak sa samozrejme uplatňujú všetky efekty – stimulačný, analgetický aj protizápalový.

Veľmi dobré výsledky dosahuje terapia svetlom napr. pri liečení strií. Aké sú vaše osobné skúsenosti?

V prípade strií je najdôležitejšia prevencia, teda v ideálnom prípade zabránenie ich vzniku. Preto všetkým nastávajúcim mamičkám na konci prvého trimestra odporúčam začať preventívne liečbu terapiou svetlom v kombinácii s aplikáciou hojivého krému Vermio, aby sa v čase okolo 14. – 20. týždňa tehotenstva, kedy dochádza k najväčšiemu zväčšeniu maternice a tým aj bruška, zabránilo vzniku strií.

Akonáhle stria raz vznikne – dochádza k tomu tak, že tkanivo vyrastie príliš rýchlo a podkožie, napr. na bruchu, sa nestihne dostatočne povoliť, praskne a vytvorí sa jazva – je nutné pacientkám zdôrazniť, že jazva vždy zostane jazvou, ktorú nemožno žiadnym spôsobom úplne odstrániť a ktorá je na celý život. Z medicínskeho hľadiska ju možno iba esteticky / opticky vylepšiť, t. j. zmenšiť jej začervenanie, stenčiť ju a tak ju urobiť v podstate „menej viditeľnou“. Samozrejme aj tu platí, že čím skôr sa s liečbou začne, tým sú výsledky lepšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *