S klesajúcou teplotou klesá aj kvalita vzduchu v bytoch či domoch

 

Príchod chladného počasia znamená pre rad domácností zhoršený vzduch v ich domovoch. Doma jednak menej vetráme kvôli chladu a jednak nechceme do svojich domovov púšťať vzduch, ktorý má vďaka inverziám a zhoršeným rozptylovým podmienkam v tomto chladnom počasí oveľa horšiu kvalitu ako inokedy. A ak vás navyše v zime trápia priedušky, upchatý nos a kašeľ, je naporúdzi zvážiť kúpu čističky vzduchu. A nemusíte sa obávať, že po zvyšok roka vám bude stáť v kúte! Využijete ju aj v teplejšom počasí, kedy nás zase dokáže potrápiť peľ z kvitnúcich rastlín a stromov.

Na akom princípe pracujú čističky vzduchu?

Čističky vzduchu prefiltrujú vzduch v miestnosti cez rad filtrov a zbavujú ho tak nečistôt, ktoré nás dráždia. Čističiek je na trhu celý rad a fungujú na odlišných parametroch. Niektoré odstránia vírusy a baktérie, niektoré prach a roztoče, niektoré zvlhčujú vzduch či jeho vlhkosť naopak odstraňujú a ďalšie nás zbavia aj nepríjemného zápachu a cigaretového dymu.

 

Aké parametre je potrebné sledovať pri kúpe čističky?

Pre kvalitu čističky je veľmi dôležitá kvalita používaných filtrov. Záleží ale aj na celkovej štruktúre čističky. Väčšinou platí, že lacnejšie čističky nemajú tak dokonalú filtráciu vzduchu. Síce prečistia vzduch, ale nie sú vhodné pre alergikov, pretože nedokonale odfiltrujú alergény. Drahšie čističky majú filtrov niekoľko a často majú navyše pridružené funkcie ako napr. ionizácia vzduchu či odstraňovanie / dodávanie vlhkosti vzduchu. Čističku vzduchu budete používať veľa rokov, preto by ste mali vybrať skôr kvalitnejšiu a nepozerať sa len na cenu.

Kvalitná čistička vzduchu dokonale odstráni alergény aj nečistoty

 

Kvalitné filtre sú zásadné pre kvalitu filtrovaného vzduchu

Kvalitná čistička vzduchu by mala odstrániť všetky nečistoty i alergény. To zaisťuje niekoľko filtrov, ktoré vzduch dokonale vyčistia a navyše ho môžu napr. aj nabiť zápornými iónmi z generátora. Pri ich hodnotení je dôležité zistiť, či je filter umývateľný alebo nie, pretože potom by to pre vás znamenalo ďalšie náklady navyše.

1/ Antistatický filter odstraňuje väčšie častice prachu, plesní, vlasy, lupiny, zvieraciu srsť atď.

2/ Antibakteriálny filter odstraňuje zvyšné malé častice prachu, baktérie väčšie ako 1 mikrón, peľ atď. Súčasne chráni filter HEPA, ktorý je umiestnený bezprostredne za ním.

3/ HEPA filter je najpoužívanejším filtrom, jeho filtračná schopnosť je označená č. 13. Filter tejto triedy odstraňuje 99,995 % vzdušných častíc, ako sú prach, peľ, spóry plesní, dymové častice, prachové roztoče a dokonca aj plyn, ktorý produkujú automobily alebo ktorý sa vytvára v krbe pri horení.

4/ Antialergénny filter (strieborný antialergénny filter) obsahuje zmes striebra, apatitu (minerál) a antibakteriálneho činidla mimoriadne efektívneho pri potláčaní baktérie legionela (Legionella bacillus), ktorá je zvlášť nebezpečná pre dojčatá. Filtre niektorých čističiek navyše obsahujú rastlinné výťažky, ktoré priaznivo ovplyvňujú zdravie. napríklad filter čističky Therapy Air® iOn obsahuje výťažky získané z listov ginka dvojlaločného (Ginkgo biloba), ktorý hrá dôležitú úlohu pri liečení astmy, pľúcnych chorôb, pri zlepšení krvného obehu a tiež pri odstraňovaní príčin alergií, vírusov chrípky a baktérií.

5/ Filter s aktívnym uhlíkom (uhlíkový filter odstraňujúci pachy) vďaka svojim vysoko absorpčným vlastnostiam odstraňuje nepríjemné pachy pochádzajúce z potravín, jedovaté plyny a ďalšie zápachy.

Správne filtre dokonale vyčistia vzduch

 

A ako čistička vzduchu funguje?

Všetky filtre čističky sú umiestnené vo vnútri špeciálneho puzdra, zaberajú veľmi malý priestor a ich výmena je veľmi jednoduchá. Znečistené látky prechádzajú všetkými filtrami a von sa dostane dokonale čistý vzduch. Niektoré čističky majú navyše iónový generátor, ktorým sa prechádzajúci vzduch v poslednej fáze čistenia obohatí o záporné ióny.

Bolo preukázané, že záporné ióny zvyšujú telesnú energiu, zlepšujú krvný obeh, zlepšujú metabolizmus, posilňujú telesný imunitný systém, urýchľujú proces zotavenia, zabraňujú vzniku mnohých ochorení, znižujú symptómy alergií, astmy a ochorení dýchacích ciest, znižujú migrénybolesti hlavy, neutralizujú dôsledky stresu, zlepšujú vašu náladu, zlepšujú a napomáhajú obnove zdravého spánku, neutralizujú stres a jeho negatívne dopady na organizmus, omladzujú telo, pomáhajú zvyšovať koncentráciu, zlepšujú pamäť stimulujú tvorivosť duševné schopnosti.

Pri výbere kvalitnej čističky je najlepšie poradiť sa s odborníkom, dajte si čas na porovnanie všetkých parametrov. Výber prispôsobte vašim požiadavkám a dbajte hlavne na kvalitné filtre.

Vytvorte si doma vzduch bez alergénov a nečistôt

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *