Rozhovor s Lubou Bakičovou – výherkyňou 2. miesta v súťaži Artzept

 

Spoločnosť Zepter je už od roku 2004 usporiadateľom dizajnovej súťaže Artzept. Súťaž založila filantropka pani Madlena Zepter. Artzept sa odvtedy každým rokom rozrastá a v súčasnej dobe je považovaný za jedno z najvyhlásenejších dizajnérskych ocenení na svete. Pani Madlena Zepter každý rok vyberá nielen tému súťaže, ale aj porotu, v ktorej zasadajú uznávaní umelci a kritici. Mnoho rokov bol členom poroty aj uznávaný český výtvarník a architekt Bořek Šípek. Táto odborná porota potom posudzuje diela prihlásených účastníkov. Artzept umožňuje najtalentovanejším mladým dizajnérom dosiahnuť zaslúžené uznanie a poskytuje im možnosť vystavovať svoje práce v luxusných obchodoch spoločnosti Zepter po celej Európe. Skutočný sen pre všetkých mladých návrhárov! Cieľom misie Artzept, rovnako ako misie Zepter, je zlepšiť kvalitu života ľudí na celom svete prostredníctvom svojich vysoko kvalitných výrobkov. Artzept, rovnako ako jeho svetovo preslávený sponzor Zepter International, sa venuje budovaniu domova zajtrajška, pre ľudí zajtrajška. Zepter International plní tento cieľ tým, že produkuje vysoko kvalitné výrobky, ktorých cieľom je zmeniť a zlepšiť zdravie a životný štýl miliónov ľudí na celom svete.

Témou 13. ročníka na rok 2016 bolo „THE ART OF FRAMES – FRAMING THE BEAUTY“ čiže Krása v obraze. Na druhom mieste sa umiestnili hneď dve mladé nádejné dizajnérky Ana Mišović zo Srbska a Luba Bakičová zo Slovenska, ktoré sa podelili o cenu 4 000 EUR v Zepter produktoch. Rozhovor s Lubou Bakičovou si môžete prečítať nižšie.

 

 Čo vás priviedlo k dizajnu?

Nie som dizajnérka, ale výtvarníčka, moje obľúbené médium, s ktorým pracujem, je prevažne sklo v kombinácii                             s žiarobetónom, tu sa cítim najistejšie, pretože pravidlá v tvorbe si určujem sama. Výtvarnej činnosti zatiaľ podriaďujem svoj život a ochotne prijímam aj všetko nepohodlie a nevýhody, ktoré so sebou prináša. S dizajnom sa stretávam už od strednej sklárskej školy. Nie je vôbec jednoduchšou činnosťou, je disciplinovanejší, núti ma potláčať vlastné ego a vžívať sa viac do potrieb koncového používateľa. Od začiatku tu cítim, že to čo robím nebude len pre mňa. Aj pre náročnosť a disciplínu je pre mňa dizajn vítanou zmenou, pomáha mi získať odstup od mojej hlavnej tvorby a dáva mi možnosť stretnúť sa tu s reálnejším základom.

 

Ako ste sa dozvedeli o súťaži Artzept?

Pamätám si jej prvé ročníky, ktorých som sa ešte ako súťažiaca nezúčastnila. Videla som výber vecí uverejnených v niektorom   z magazínov, zaujalo ma to, povedala som si, že to tiež raz skúsim.

 

Mohli by ste nám opísať, ako vznikol nápad na váš víťazný exponát a čím ste sa inšpirovali?

Pravidlá súťaže boli jasné a zároveň veľmi otvorené. Z počiatku som prvoplánovo premýšľala nad jednoduchou hrou                    s rámčekom obrazu, žiadny prevratný nápad. Potrebovala som tiež, aby ma navrhovanie skutočne bavilo, pretože som všetko hodlala sama zrealizovať. Otvorenosť zadania mi dovolila prepojiť tému s osobným tvorivým programom. Získala som tak nový impulz a chuť do práce. Venujem sa drobnej výrobe vlastného skleneného šperku, preto tá kombinácia sklenený prsteň a obraz. Myšlienku som potom oprela o požiadavky nositeľného šperku, kde sa prsteň stáva miniatúrnym rámom pre fotku. Miniatúrne meradlo predurčilo, že predmet získa dôverný charakter. Vznikli tak dva partnerské prstene ukrývajúce drobnú fotku očí, pohľadu blízkej osoby, ktorý vás poháňa vpred. Môže byť s vami aj tam, kam si nemôžete dovoliť vziať so sebou napríklad mobil.

Bolo pre vás osobne zadanie 13. ročníka súťaže Artzept výzvou?

Vážnejší záujem o účasť v súťaži som mala, až keď som vyriešila aj technickú stránku návrhu. Problém nastal pri opracovaní dvoch kúskov skla súbežne a potom napríklad, ako ukryť „pánt“ pre pol milimetra hlboký rámik nachádzajúci sa pod drobným vekom.

 

Máte osobnú skúsenosť s výrobkami spoločnosti Zepter?

Áno, v súťaži Artzept sa mi podarilo v roku 2011 získať tiež druhé miesto, vtedy som si vybrala veľa vecí v hodnote 4 000 Eur. Mám ich rada veľa, ale môj najobľúbenejší výrobok je MIXSY, húževnatý multifunkčný pomocník v kuchyni.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *