Rozhovor s jachtárkou Lenkou Vydra Šmídovou o Bioptrone

 

Lenka Vydra Šmídová, jachtárka a strieborná olympijská medailistka z Atén 2004, poskytla spoločnosti Zepter rozhovor o tom, ako jej pomáha Bioptron. Ako sama hovorí: „Bioptronová lampa je môj osobný domáci lekár, o ktorého sa nerada delím. Rozhodne ju odporúčam všetkým, je to skvelá vec, ktorá pomôže pri liečbe mnohých ťažkostí. Ja osobne ju používam na kožné ochorenia, bolesti svalov a šliach, nádchu, opary, jazvy, rezné rany alebo modriny. V pozitívnom slova zmysle som si na ňu vytvorila „závislosť“. Vždy, keď odchádzam na dlhšiu dobu z domu, tak si ju pribalím do cestovnej batožiny. „

Čo pre Vás osobne znamená zdravie?

Pre mňa ako športovca bolo zdravie vždy základnou podmienkou pre to, aby som mohla robiť na profesionálnej vrcholovej úrovni svoj šport. Bez zdravia to jednoducho nejde. Človek môže mať veľa ambícií a milión natrénovaných hodín, ale keď nemá zdravie, tak sa pretekov jednoducho nezúčastní a nemôže ukázať, čo v ňom naozaj je.

Myslím si, že v podstate to isté platí aj v materstve, aj keď v ňom človek nemusí podávať také výkony. Keď totiž mamička nie je zdravá, dieťa to spozná, je potom protivné – a čo je najhoršie – väčšinou chorobu od mamičky chytí. A potom je zase protivná mama, pretože dieťa je choré, plače a nespí. A nakoniec môže ochorieť celá rodina.

Ako ste pristupovali k svojmu zdraviu ako športovec? Zmenilo materstvo nejako váš prístup k nemu?

Keď zdravie máte, tak si ani neuvedomujete, ako je cenné a ako veľmi je potrebné k maximálnemu športovému výkonu. Musím sa priznať, že ako mladý športovec som na svoje zdravie príliš nedbala. Až zdravotné problémy ma naučili si ho vážiť a klásť ho vo svojom hodnotovom rebríčku na tie najvyššie priečky. Prvé vážnejšie zdravotné problémy prišli s opakovanými angínami a chronickými bakteriálnymi zápalmi močových ciest. S tým sa nedá nielen športovať, ale ani normálne žiť.

Vo vzťahu k svojmu zdraviu som sa preto musela naučiť sebadisciplíne. Sebadisciplína znamená, že sa človek neprepína a urobí si voľno. Ak cítite, že choroba napáda organizmus (prvým príznakom je napr. zvýšený tep, pritom vás vôbec neškriabe v hrdle, nemáte ani zvýšenú teplotu), mali by ste si urobiť v tréningu deň alebo dva voľno. Ak to neurobíte, tak namiesto jedného dňa vypadnete z tréningu na päť alebo viac dní, pretože skutočne ochoriete.

Najčastejšími zraneniami a zdravotnými problémy jachtárov sú chronické bolesti kolien a chrbta. Pretože je tam obrovské preťaženie týchto častí tela, a to najmä v prípade lodí, na ktorých sa musí vyvažovať. Mňa osobne trápili oba tieto zdravotné problémy. Bolesti kolien som začala mať pomerne skoro, už v roku 1995, kedy som sa snažila kvalifikovať na olympiádu v Atlante.

Materstvo ale nijako zásadne môj prístup k zdraviu nezmenilo. Stále je pre mňa veľmi dôležité a patrí na najvyššie priečky môjho hodnotového rebríčka. Pre mňa osobne je rozhodujúce, aby boli všetci členovia mojej rodiny zdraví, pretože keď je jeden chorý, potom väčšinou ochorie celá rodina.

Z terapie svetlom som bola nadšená a Bioptron som začala používať pravidelne.

Ste už mnoho rokov známa tým, že používate na liečenie rôznych zranení a zdravotných problémov Bioptron. Čo vás priviedlo k terapii svetlom?

Úplne prvýkrát som sa zoznámila s terapiou svetlom už v roku 1992, kedy som dochádzala na liečbu chronického zápalu šliach v pravom zápästí do bývalej Brumlovky v Prahe 4. Znovu som s ňou prišla do kontaktu až po takmer dvanástich rokoch, keď som mala pred olympiádou v Aténach problémy s väzmi a šľachami v ľavom kolene. Kvôli intenzívnej, bodavej bolesti spôsobenej zrejme preťažením šliach som sa nemohla plne sústrediť na preteky a svoj výkon. Preto mi doktor Větvička, šéflekár českej olympijskej reprezentácie ponúkol, aby som vyskúšala účinky terapie svetlom a zapožičal mi lampu Bioptron. V priebehu desiatich dní intenzívnej terapie (2-krát denne po 8 minútach), ktorá bola doplnená liečivými krémami, došlo k výraznému zlepšeniu môjho zdravotného stavu a takmer úplnému odzneniu bolesti. Z terapie svetlom som bola nadšená a lampu Bioptron som začala používať pravidelne.

Na čo a s akými výsledkami ste ako aktívna športovkyňa používali Bioptron?

Ako som už povedala, začínala som s liečbou chronického zápalu šliach v zápästí a bolestivých šliach v ľavom kolene. Keď som si zaobstarala svoju vlastnú lampu Bioptron a bližšie sa zoznámila s účinkami a možnosťami využitia terapie svetlom, začala som lampu používať na liečenie najrôznejších možných neduhov, napr. bolesti v krku, nádchy, oparov, na ktoré som veľa trpela, modrín. Ale úplne najviac som ju využívala na liečenie bolesti šliach, pretože to je pichľavá bolesť, pred ktorou sa nedá „utiecť“.

Pri liečení oparov som s Bioptronom nadobudla veľmi pozitívnu osobnú skúsenosť, pretože mi pomohol o polovicu skrátiť dobu liečenia. To isté platí pre nádchu, ktorá ma vždy trápila asi týždeň a po nasadení terapie Bioptron to boli len 3 – 4 dni.

Organizmus trénovaného športovca je náchylný na infekcie. Vážnym problémom môže byť aj obyčajná nádcha, ak sa nelieči. Aký je váš recept na toto „banálne“ ochorenie?

Pred tým než som začala používať na liečbu nádchy Bioptron, kvapkala som si do nosa kvapky, aby som vôbec mohla v noci dýchať. Svietila som si predovšetkým na koreň nosa, ale viem, že sa dá svietiť aj do nosných dierok.

Ste mamičkou dvoch detí. Liečite ich tiež terapiou svetlom alebo s každou boliestkou idete k lekárovi?

U detí by som sa nebála Bioptronom liečiť všetky zdravotné problémy, ktoré bežne liečim sama sebe, t. j. kožné ochorenia, bolesti svalov a šliach, nádchu, opary, jazvy, rezné rany alebo modriny. Zatiaľ to ale nebolo možné, dcéra sa bráni zubami nechtami akejkoľvek terapii, a to aj terapii svetlom.

Bioptron je veľmi dobrým pomocníkom a mal by byť podľa môjho názoru v každej domácnosti.

Komu a prečo by ste odporučili Bioptron?

Ja som si povedala, že ho nebudem odporúčať žiadnemu členovi svojej rodiny, pretože tí ma oň vždy doslova olúpia a nechajú si ho potom dlhú dobu na liečenie svojich bolestí a zranení. Bioptron je totiž môj osobný domáci lekár, o ktorého sa nerada delím. Rozhodne ho ale veľmi vrelo odporučím všetkým ostatným ľuďom, pretože je to skvelá vec, ktorá pomôže pri liečbe mnohých ťažkostí. Bioptron je veľmi dobrým pomocníkom a mal by byť podľa môjho názoru v každej domácnosti. Mne osobne sa tak osvedčil, že si ho vždy pribalím aj do batožiny, keď odchádzam na dlhšiu dobu z domova. V pozitívnom slova zmysle som si naň vytvorila takú „závislosť“, že mi ho musel priateľ v roku 2008 poslať zásielkovou službou z Českej republiky až do olympijského Pekingu.

Po olympiáde v Aténach ste museli prejsť z jachty triedy Európa na dvoj-posádkovú triedu 470. Ako bol pre vás prechod náročný?

Dvoj-posádková loď je oveľa zložitejšia na ovládanie, namiesto jednej plachty má plachty hneď tri, navyše všetka mechanika je mnohokrát zložitejšia na ovládanie. A samozrejme na lodi nie ste sám a musíte sa s druhým členom posádky zohrať. Spoločne musíte riešiť stratégiu, techniku ​​všetkých manévrov, myslieť doslova jednou hlavou… Mne osobne trvalo zhruba tri mesiace než som si na nový typ lode zvykla a zohrala sa s druhou členkou posádky.

Podľa čoho si vyberáte druhého člena posádky?

Hlavným kritériom bola ich jachtárska zdatnosť. Museli mať tiež správnu veľkosť a váhu, pretože úlohou kosatnice je vyvažovať loď a k tomu musíte mať správne fyzické proporcie. Ideálne je, keď je kosatnica vysoká a ľahká. V neposlednom rade sme si tiež museli sadnúť ľudsky.

Aké sú podľa vás najdôležitejšie vlastnosti pre úspešné spolužitie dvoch ľudí, či už na lodi alebo v živote?

Partnerka na lodi musí byť pohoďáčka a ľudovo povedané „splachovacia“. Ak je človek introvertný a berie si všetko príliš osobne, potom s ním na lodi ťažko vyjdete. V bežnom živote si veľmi cením napríklad zodpovednosť za to, čo sa deje a čo bude. Toto je pre mňa kľúčová vlastnosť partnera.

V jednom rozhovore ste uviedli, že jachtárka by mala byť schopná tak trochu všetkého. Čoho by ste naopak nikdy nebola schopná?

Nie som schopná sa napríklad potápať. Jednak neznesiem šnorchel v ústach a jednak mám pod vodnou hladinou nepríjemný pocit stiesnenosti, aký zažívajú napríklad klaustrofobici. Môj vzťah k vode je teda ambivalentný – na vodnej hladine je mi skvele, milujem more a potrebujem ho k životu, ale nikdy by som sa nemohla potápať alebo plávať veľké vzdialenosti. Najlepšie je mi vždy na hladine, ideálne na plachetnici.

Rozhovor spoločnosti Zepter poskytla Lenka Vydra Šmídová, spokojná zákazníčka, jachtárka a strieborná olympijská medailistka z Atén 2004.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *