Letná zábava sa začína vo vode!

 

Hľadáte v lete vhodné aktivity pre seba a svoje deti? Plávanie je zábavné a navyše aj ochladí 😊

Je to ideálna pohybová aktivita, takmer bez obmedzenia z hľadiska veku, zdravotného stavu a výkonnosti. Priaznivo pôsobí na rozvoj srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, nervového a pohybového aparátu, metabolizmu a tiež odstraňujú rôzne nedostatky a chyby v držaní tela.

Ak ešte niekto z vašich blízkych plávať nevie, môžete mu pomôcť týmito trikmi:

  • Najdôležitejšie je vybudovať si pozitívny vzťah k vode, u detí je skvelou formou hra, kedy sa najskôr s vodou zoznamujú čľapkaním a hraním.
  • Začnite v plytkej vode, dieťa položí svoju tvár do vody a fúka bubliny. Až keď sa bude cítiť pohodlne s tvárou vo vode, prejdite do hlbšej vody a fúkanie zopakujte.
  • Pokračuje cvičením ponárania hlavy, nikdy dieťa nenúťte, nie každý sa na to hneď cíti, preto je veľmi dôležitá trpezlivosť.
  • Dôležité je tiež splývanie – dieťa si bruchom si ľahne na vodu, vystrie ruky pred seba, odrazí sa od okraja bazéna a snaží sa preplávať s ponorenou tvárou a vystretými nohami aspoň pár metrov. Splývanie precvičujte aj na chrbte.
  • Pri plávaní je dôležité nezakláňať hlavu, nerozťahovať prsty a správne vydychovať do vody.
  • Keď to všetko dieťa zvládne, postavte sa k nemu a predveďte prsiarske ruky, postupne to skúšajte ale dôležité je vysvetliť aj to, ako treba dýchať – nádych vo chvíli keď sa ruky priťahujú k telu.

Trénujte vždy v bezpečnom prostredí,  je dobré si ako pomôcku pripraviť aspoň plávací slíž. Naučiť plávať dospelého človeka je podľa odborníkov ťažšie ale rozhodne sa to dá.

Ak vaše dieťa trávi veľa času vo vode, treba mu zabezpečiť kúpaciu čiapku, zabránite tým infekcii ušného kanála keď vlhkosť roztrhne pokožku v ušných kanáloch, čo umožní prenikanie baktérií alebo húb do tejto oblasti. Najčastejším príznakom je bolesť v uchu, ktorá môže byť veľmi silná, v takom prípade je nutné navštíviť lekára. Je vhodné použiť ušné kvapky, ale na zmiernenie bolesti je výborná napríklad terapia svetlom, ktorá urýchľuje hojenie. Ak sa voda do ucha dostane,  treba si ho dôkladne vysušiť a obrátiť hlavu na stranu, aby voda z ucha odtiekla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *