Ktorá farba je tá vaša?

 

Všimli ste si, že určité typy ľudí majú radi určité farby? Nie je to náhoda, pretože farby skutočne ovplyvňujú naše telo a naše zdravie a my si ich tak intuitívne vyberáme.

Väčšina farieb má na základe svojich charakteristík určitú symboliku alebo im prislúchajú určité vlastnosti.

Červená farba predstavuje zdravie, oheň, teplo, krv, vášeň, silu vôle, prežitie, zlosť, silný temperament, ale aj nebezpečenstvo. Stimuluje, vzrušuje a dráždi. Červená dáva pocit sily, zvyšuje úroveň energie, podporuje pohyb, okamžitú reakciu a vášeň.

Oranžová reprezentuje šťastie a radosť, kombinuje fyzickú energiu a duševné schopnosti. Je to farba tvorivosti a adaptability. Vytvára pocit zdravia a dobrej nálady. Oranžová symbolizuje teplo a prosperitu a ovplyvňuje sebavedomie. Oranžové steny v jedálni zvyšujú zmysel pre komunitu v rodine, ak pozorujeme oranžovo zafarbené slnko, má to veľmi uvoľňujúcu energiu.

Žltá je farba intelektu a vnímania. V dávnych dobách bola táto farba symbolom života a radosti. Je to farba osobnosti a ega, hovorí o postoji, aký máme sami k sebe. Ak trpíme depresiami alebo melanchóliou môže nám pomôcť. Je farbou jasného myslenia, objektivity, šikovnosti a narastajúceho sebavedomia. Podnikateľom sa odporúča, aby nosili žltú kravatu pre získanie väčšej vnútornej istoty.

Zelená je farbou lásky, pokroku, mladosti, rozvoja, neskúsenosti, plodnosti, nádeje, rovnováhy a nového života. Je to tiež farba žiarlivosti, závisti, povier a emócií. Má upokojujúci charakter. Nosia ju napríklad chirurgovia, aby upokojili svojich pacientov. Stimuluje tiež imunobiologický systém a je účinná proti stresu.

V niektorých emocionálnych stavoch modrá upokojuje viac než zelená. Pomáha pri meditácii a duchovnej expanzii, pretože uvoľňuje myseľ. Modrá je farbou pravdy, vernosti, pokoja a úprimnosti. Je to farba vyšších mentálnych schopností, vnútorného pokoja, pohodlia a spoľahlivosti. Modrá značka nemocnice symbolizuje pokoj, trpezlivosť a zdravie, zatiaľ čo modré uniformy poskytujú pacientom pocit bezpečia.

Indigová je farbou disciplíny, organizácie, viery a efektivity. Pomáha odstrániť emocionálne stavy závislosti. Inšpiruje a posilňuje vlastnú zodpovednosť. Často je preto symbolom pre sústredenie a povinnosti, napr. tmavo indigové obleky, školské uniformy atď.

Fialová v sebe prepája pocit sebavedomia a duchovnosti. Vždy bola farbou, ktorá vylieči a spája ego a ducha. Ako relaxačná, duchovná farba sa používa v kostole, pri pohreboch, v terapeutických sálach alebo opatrovateľských domoch.

Akú farbu si spájame s osobnostnými vlastnosťami a čo o nás vypovedajú naše obľúbené farby?

Červená: statočnosť, sebavedomie, humánnosť, sila, spontánnosť, úprimnosť a extroverzia.

Oranžová: nadšenie, inklinácia k šťastiu, spoločenskosť, energickosť, sebavedomie, konštruktivita, športové nadanie.

Žltá: vždy dobre vyzerajúci, optimistickosť, sebavedomie, praktickosť, inteligencia.

Zelená: človek plný porozumenia a sympatie, zdržanlivosť, prispôsobivosť, veľkorysosť, pokora, romantickosť, láska k prírode.

Modrá: lojálnosť, taktickosť, jemnosť, inšpiratívnosť, vynaliezavosť, sklony starať sa o druhých, opatrnosť.

Indigová: hlboká intuícia, neohrozenosť, idealizmus, múdrosť, pravdovravnosť.

Fialová: inšpiratívnosť, spravodlivosť, humánnosť, obetavosť, tvorivý duch, duchovná sila, vizionárstvo.

 

Na základe poznatkov o farbách a o terapii svetlom bol navrhnutý Bioptron so setom farebných filtrov, ktoré zodpovedajú siedmim farebným zložkám slnečného svetla a zároveň čakrám (čakry sú duševným centrom nášho tela a nachádzajú sa pozdĺž chrbtice, vyzerajú ako špirály energie a každá z nich súvisí s konkrétnou oblasťou tela). Aplikovanie správnej farby môže prispieť k navráteniu stratenej rovnováhy vášho tela.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *