Jarné trápenia na odpalisku

 

Jar je stále ešte ďaleko, ale nás golfistov už svrbia ruky od Vianoc a každý víkend chodíme kontrolovať drevá, železá i putter, či im niečo nechýba a budú pripravené, keď TO príde. Ale keď TO príde a budeme vpustení na greeny, nezaškodí zájsť sa len tak pretiahnuť niekam na odpalisko. Tie bývajú kryté proti vetru dažďu a tak nás prípadné rozmary počasia nezaskočia. Čo nás ale môže zaskočiť, je nečakaná strata formy (teda ak ste niekedy nejakú mali). Po niekoľkých „ľahko“ nepresných odpaloch prichádza fáza spomínania, akože som to vlani robil, že mi to celý rok tak šlo! Nepohol som snáď hlavou? Každý mi stále opakuje, nech si na to dávam pozor. Alebo držím palicu príliš kŕčovito? Nech skúšate, čo vás napadne, výsledok je vždy žalostný. A teraz – babo raď.

To je tá správna chvíľa obrátiť sa na trénera, aby vás nastavil, ale nemusí to byť hneď to prvé, čo pomôže. Ja v takej chvíli siahnem do batohu a vytiahnem, dnes už značne pokrčenú kartičku, na ktorej mám svojho osobného trénera. Svojho guru, ktorý ma dostáva do pohody. A o to nám ide v prvom rade. Na tej kartičke mám tučne, v niekoľkých bodoch napísané svoje postrehy z čias, keď som stál na driveingu a všetko mi išlo tak ako má. Odpaly boli rovné a dlhé, prihrávky presné, z každej rany som mal radosť, keď som bol skrátka vo švungu. Po takomto dni je ľahké zauvažovať nad tým, čo vám šlo, nešlo a prečo. Faktorov ovplyvňujúcich správny švih sú stovky, ale ide o to nepokaziť tie najzákladnejšie. Lenže každý má svoje limity a nedostatky niekde inde. Netrúfam si nikomu radiť, čo sa týka švihu, ale jednu radu mám.

Skúste si v niekoľkých bodoch popísať pocity pri podarenom odpale. Prejdite si ho v hlave pekne pomaly od zamierenia, založenia palice, cez náprah, odpal až po dokončenie švihu, kedy už len stojíte a sledujete, ako loptička mizne za ceduľou 200 m…

Tých bodov nemusí byť veľa. Len toľko, koľko si dokážete pred odpalom v hlave znovu zopakovať a potom použiť. Zoznam by sa mal časom skracovať podľa toho, ako sa vám jednotlivé body dostanú do podvedomia a stane sa z nich automatická činnosť. Ba čo viac, niečo ako rituál.

Kartičku potom ale v žiadnom prípade nevyhadzujte! Naopak. Majte ju vždy pri sebe pre prípad, že sa vám prestane dariť a nebudete vedieť ako ďalej. Zopakovať si tých niekoľko jednoduchých úkonov vás zaručene dostane do pohody. Sám sa potom pri ich čítaní bijem do čela a hovorím si – ako som mohol toto zabudnúť urobiť?

Tu sú body z mojej kartičky, ktoré som kedysi považoval za dôležité zaznamenať a vám prajem príjemnú hru.

  • stáť „square“
  • ľavá ruka vedie palicu, pravú zľahka pridržiavajte
  • do polovice náprahu nezrýchľovať
  • pomaly spúšťať
  • otočiť sa v bokoch
  • prepnúť v chrbte
  • nechať voľne pretočiť zápästia

2 thoughts on “Jarné trápenia na odpalisku

Comments are closed.