Aby šalát zasýtil

 

Väčšina z nás sa po vianočných sviatkoch snaží konzumovať jedlá, po ktorých sa budeme cítiť ľahko a ktoré sú zároveň cestou ku zhadzovaniu nabratých kíl. Je preto ideálne zvoliť si na obed alebo večeru šalát. Ale aké suroviny do neho pridať, aby bol výživovo hodnotný a zároveň aj dobre chutil?

Aj keď nepatríte k veľkým priaznivcom čerstvej zeleniny, tento článok je aj pre vás. Nemusíte mať pocit, že na to aby ste stratili pár kíl, šalát musí obsahovať len samotnú zeleninu a musíte vynechať chuťovo zaujímavé zálievky alebo iné prísady.

Ako hovoria výživový poradcovia, v samotnej zelenine chýba rad dôležitých vitamínov – napríklad vitamín B12, či dostatok minerálnych látok (železo, vápnik), esenciálnych aminokyselín a esenciálnych mastných kyselín, čo znamená, že samotná porcia surovej zeleniny nie je vôbec ideálna. Navyše niektoré cenné vitamíny obsiahnuté v surovej zelenine, napríklad vitamíny A, D, E a K sú rozpustné v tukoch. Takže aby ich vaše telo dokázalo vstrebať, musia sa konzumovať spolu s tukmi, teda napríklad zeleninový šalát s kvalitným rastlinným olejom alebo ako príloha k tučným morským rybám.

Výživovú hodnotu šalátu zvýšite pridaním vhodnej bielkovinovej zložky, ako je napríklad chudé mäso, ryby, vajcia, alebo vo vegetariánskej verzii s jogurtom, cottage či menej tučnými tvrdými syrmi.

Ak sa chcete šalátom naozaj zasýtiť, nebojte sa doň pridať kuskus, bulgur, quinou, zemiaky, celozrnné krutóny či strukoviny. Sacharidy sú v poslednej dobe skôr zatracované, ale ak si ich dáte na obed a večer ich vynecháte, zaručene vám zaženú hlad a dodajú energiu po zvyšok dňa.

Základom dobrého šalátu je predovšetkým výber skutočne čerstvých surovín a ak pridáte nejakú zaujímavú prísadu, zaručene to poteší vaše chuťové zmysly. Môžete siahnuť po ochutených balzamikových octoch, nie tak často používaných olejoch z orechov a semienok alebo samotných orieškoch. Nebojte sa k zeleninovým šalátom pridať ovocie, najčastejšie sa používajú hrozno alebo melón. Fantázii sa medze nekladú a určite vás prekvapí zaujímavá kombinácia chutí!

Keď si šalát pripravíte a chcete ho uchovať čerstvý aj ďalší deň, využite vákuový systém, ktorý zaručí, že zelenina ostane zdravá a uchová si dobrú chuť!

 

A akú ingredienciu musí mať váš obľúbený šalát?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *